מצוקת ההרשמה למסגרות הקיץ בגדרה - כתבה ראשונה בסדרה

$(function(){setImageBanner('2a4208bd-c90c-45a7-82a0-222fa7db18e1','/dyncontent/2022/4/27/91291c2e-a624-470a-ab8f-71e8c9c9c1a2.jpg',14014,'אילבן אייטם כתבה ',525,78,false,50379,'Image','');})

במערכת גדרה נט התקבלו תלונות רבות של הורים שניסו לרשום את ילדיהם למסגרות הקיץ במושבה, אך נענו כי אזלו המקומות - זאת בסמוך ומיד לאחר פתיחת ההרשמה

הקיץ מגיע ואיתו החופש הגדול. כמדי שנה, הורים רבים ממתינים בשקיקה למועד פתיחת ההרשמה למסגרות הקיץ ע"מ להספיק לרשום את הילדים למסגרות.

מטעם מרכז אופ"ק - בהובלת היו"ר ראש המועצה מר יואל גמליאל וסגנו מר סהר רווח - נפתח הרישום לקייטנות ומסגרות הקיץ ביום 14/06/2022, בשעה 12:00 לרישום מקוון באמצעות האתר לקייטנת "משחקי קרקס".

דוברות מועצת גדרה

הורים רבים הלינו בקבוצות השונות כי למרות שנכנסו לאתר מיד עם פתיחת ההרשמה, קרי בשעה 12:00-12:05, במטרה להספיק לרשום את ילדיהם, קיבלו הודעה לפיה הרישום הסתיים ולא נותר מקום.

לפיכך, חלק מההורים הגיעו פיזית למתנ"ס לצורך ההרשמה ואף הצליחו להירשם אך חלקם נותרו חסרי מענה. זאת, חרף פניות חוזרות ונשנות לגורמים האמונים על נושא המסגרות (צהרונים וקייטנות) במועצה.

מבדיקה שערכנו מערכת גדרה נט, נחזה כי הגורמים לבעיות ברישום הם:

טכנית - נחזה כי עיקר הכשל ברישום הינו טכני, שכן לאור פנייה מאסיבית של הורים בפרק זמן קצר במטרה להספיק לרשום את הילדים, האתר אינו עומד בעומס וקורס.

כח אדם - בעיה נוספת הינה בעיית כח האדם ובעיקר אמורים הדברים לגבי הסייעות. נמסר כי מדובר בבעיה כלל ארצית שחוזרת על עצמה מדי שנה.

האחריות המינסטריאלית הינה של משרד הכלכלה כמו גם מר חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי בישראל ויו"ר דירקטוריון החברה למשק וכלכלה של השלטון המקומי.

הגורמים הנ"ל ניסו לגייס סייעות נוספות, בין היתר ע"י השוואת שכרן לשכר הגננות, אולם לא צלחו. במצב זה, נטען כי לא ניתן לפתוח כיתות נוספות כאמור בהיעדר כח אדם.

עלויות - בעיה נוספת שהציפו ההורים היא עלויות המסגרות ולהלן הסכומים:

מחזור ראשון (1.7-21.7) - עלות כוללת ליום שלם בסך של 967 ש"ח.

מחזור שני (24.7-4.8) - עלות כוללת ליום שלם בסך של 1,280 ש"ח.

בדיקה באתר "כל זכות" לגבי מחיר מירבי לקייטנות ציבוריות:

המחיר המירבי לקייטנות ציבוריות בין השעות 8:00 עד 13:00

  • עבור ילדים שטרם עלו לכיתה א': בין 714 ₪ ל-829 ₪.
  • עבור ילדים בבית ספר יסודי: בין 624.9 ₪ ל-739.9 ₪.

המחיר המירבי לקייטנות ציבוריות בין השעות 8:00 עד 16:00

  • עבור ילדים שטרם עלו לכיתה א': בין 1,047.4 ₪ ל-1,231.4 ₪.
  • עבור ילדים בבית ספר יסודי: בין 1,073.6 ₪ ל- 1,262.2 ₪.

לאתר כל זכות, לחצו כאן אתר כל זכות - מחיר מירבי לקייטנות ציבוריות

מבדיקה שנערכה, עולה כי אכן התשלום המבוקש עבור הרישום, בפרט לתקופת המחזור השני, יקרה משמעותית מיישובים אחרים. הסיבה, כך נטען, הינה שהסבסוד נעשה ע"י הרשויות, בהתאם לאשכול היישובי.

היות וגדרה ממוקמת באשכול 7 (מקום יחסית גבוה המעיד על מצב סוציו-אקונומי גבוה) הסבסוד שניתן למועצה הינו נמוך יחסית ליישובים אחרים דומים (כדוגמת ירושלים, קריית גת, קריית מלאכי וכו').

עוד נמסר, כי העדיפות לרישום ניתנת לילדים שרשומים במהלך השנה לצהרונים ורק לאחר מכן נפתחת ההרשמה לכל הציבור. 

ראו פוסט שהועלה בקבוצת "תושבים למען תושבים גדרה":

"לפני כמה ימים נפתחה ההרשמה למסגרות הקיץ מטעם העירייה בגני הילדים. תוך זמן קצר באותו היום, ההרשמה התמלאה ולא נותר מקום. אנחנו למודי ניסיון וניסינו להירשם מהרגע הראשון בו אמרו שאפשר להירשם, וזה לא התאפשר. כעת נותרנו בלי מענה ועם המון תיסכול ובעיקר בלי סידור לילדים קטנים בחופש הגדול. פניות לציון ידעי ולמתנס לא הועילו . למי אפשר עוד לפנות במקום הזה? גדרה 2022, כשאין סידור לילדים קטנים ביולי אוגוסט זו ממש לא איכות חיים".

בהמשך, התקבלו תגובות רבות של הורים שלא צלחו כאמור את הרישום:

"נראה לי שבמועצה לא מתייחסים ברצינות לגידול באוכלוסייה שעוברת גדרה",

--

"קרה לי אותו דבר. גם אני למודת ניסיון. בדקה ל12 נכנסתי לאתר. רשמתי את בני לשני המחזורים. רגע לפני אישור סופי נכתב לי באנגלית טעות. ואחרי זה כבר לא היה מקום. פניתי למי שרק אפשר. טרם נמצא מענה עבורי",

"זו השנה הראשונה שלי בגדרה, והחוויה היתה נוראית. על הניסיון הראשון המערכת הודיעה על טעות... רק בזכות זה שדיברתי עם אמא אחרת מהגן, ותיקה פה בגדרה, שאמרה לי עזבי הכל וסעי למתנס... רק בזכות זה הצלחתי לרשום את הילד לקייטנה (שמחירה מופקע בעיני!). וגם זה לא הלך בקלות... זה בזיון שב 2022 צריך להגיע פיזית למקום כדי להצליח להירשם. וזה ביזיון שאין מספיק מקומות לילדי גדרה. עירייה שבעד תושביה דורגת להם גם בחודשי החופש".
-
"אני הבנתי שאין צוותים. אין כוח אדם ועם כל הצער לא נראה לי שמישהו היה רוצה להכניס את הילד שלו למסגרת בה אין צוות להכיל את כמות הילדים המותרת בתקן. זה מקור לאלימות, בעיות חינוכיות ומסגרת שאמורה להיות מהנה תהיה בעייתית מאוד".
-
מקריאת תגובות התושבים, נחזה כי הבעיה ברישום נובעת מכשל טכני באתר, וחוזרת על עצמה מדי שנה, למצער במשך השנתיים האחרונות. הפתרון המוביל שהוצע לתושבים הינו הגעה פיזית למתנ"ס לצורך רישום, היות והאתר קורס עקב העומס הרב של ההורים שפונים מיד עם פתיחת ההרשמה.
-
מערכת גדרה נט תמשיך לעקוב אחר ההתפתחויות בנושא.
נכון למועד כתיבת שורות אלו, טרם התקבלה תגובת המועצה המקומית גדרה ו/או מרכז אופ"ק.


 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה